Medytacja w ruchu

  Czy to możliwe? Czy to coś innego niż medytacja?

  Klasyczna medytacja to oczyszczenie umysłu z jakichkolwiek myśli i wyobrażeń, np. Jogasutry Patańdźalego w ten sposób definiują praktyki jogi: yogaś ćitta vritti nirodhah (joga to zatrzymanie aktywności umysłu). Ten rodzaj medytacji stanowi rodzaj spokojnej obserwacji.

  Istnieje pewien mechaniczny nawyk umysłu polegający na werbalizowaniu, całodobowej zamianie jakiejkolwiek aktywności w słowa. Kiedy uda Ci się potok ten zatrzymać, wtedy może powstać pewna przestrzeń, wtedy może wydarzyć Ci się medytacja. Nie chodzi o to, by „zamilknąć na wieki” lecz powstrzymać  słowa, by nie gadały do nas przez 24 godziny.

  Tak mniej więcej mówił o medytacji oświecony mistrz Osho.

  Medytacja oznacza samo bycie, brak myśli, brak emocji. Wszystko to możesz uzyskać zarówno zasiadając w pozycji lotosu, czy innym siadzie skrzyżnym, na piętach lub na krześle, jak i poruszając się. Jest tylko jedno ALE.

  Jeśli idziesz to idź, nie wykonuj żadnej innej czynności, również myślowej, stań się tym ruchem.

  Jeśli ćwiczysz „Powitanie słońca” to bądź w tym na sto procent.

  Jeśli gotujesz to nie zastanawiaj się jednocześnie, co będzie jutro, bądź w tym co robisz całym sobą.

  Bycie uważnym bardzo Ci w tym pomoże. Uważność nie ma nic wspólnego ze słowami, to akt egzystencjalny, nie mentalny. Im bardziej jesteś uważny, tym wolniejszy jest umysł, ponieważ jesteś bardziej świadomy. I wtedy właśnie zaczynają powstawać przestrzenie między myślami. W medytacji chodzi to, żeby te przestrzenie powiększać aż wypełnią całość.

  Najpierw jednak oczyść umysł ze słów. Przestań do siebie gadać. Medytacja czy to klasyczna czy medytacja w ruchu, oznacza brak słów przy jednoczesnej świadomości.

  Dowiedziono, że nie można żyć długo w zdrowiu (a zdrowie jest naturalnym stanem naszego organizmu) bez wewnętrznego i zewnętrznego wzmocnienia ciała. Zewnętrzne wzmocnienie to ćwiczenia jogi, wewnętrzne to medytacja.

  Pewną formą medytacji w ruchu są Medytacje Aktywne wymyślone przez Osho. Każda z nich składa się z paru części, w których wykonuje się inny rodzaj ruchu. Nie musisz jednak brać udziału w tak zorganizowanych spotkaniach.

  Każde Twoje działanie może być medytacją w ruchu, tylko po prostu bądź… Popatrz jak wspaniale potrafią zatracić się dzieci w zabawie. Zatrać się w tym, co robisz jak one.

  Dzięki temu zaczniesz żyć z większą intensywnością, radością, wyrazistością, wyobraźnią i kreatywnością.

  Moją medytacją w ruchu jest malowanie, a Twoją? Co mogłoby być Twoją?

   

  No comments yet.

  Dodaj komentarz

   5 sposobów na podniesienie energii

   ZA DARMO!

   Chcesz otrzymać poradnik?

   Imię:
   *
   Email:
   *
   Dwa dodać dwa:
   *
    

   Rytuały Tybetańskie – za darmo!

   Chcesz otrzymać poradnik PDF oraz NAGRANIA z zestawem 5 ćwiczeń, które poprawią twój wygląd i samopoczucie, zastąpią botoksy, lasery i inne kosztowne zabiegi, zwane eliksirem młodości, powodują spowolnienie zegara biologicznego?

   Wpisz adres email i sprawdź swoją pocztę.

   Potwierdzam

   Powiadomić Cię o nowych podobnych informacjach?

   Zapisz się na Biuletyn benefit.warszawa.pl

   Imię:
   *
   Email:
   *
    
   .

   Przeczytaj poprzedni wpis:
   Pozycje jogi

   Ćwiczenie jogi w swym aspekcie fizycznym to przyjmowanie pozycji.  Nazywają się one asany w wymowie z akcentem na pierwszą sylabę,...

   Zamknij